29 Ağustos 2013 Perşembe

BACA CAFE - BOYOZ ETKİNLİĞİİzmir'in meşhuuuur boyoz yapımını öğrenmek için Tepekule Catering tarfından Baca Cafeye davet edildik.Yıllardır çok merak ederdim yapımını.Tahminimce mayalı hamurdandı çünkü kısa sürede tüketmezseniz.Bayatlar ve çıtırlığından eser kalmaz.Hatta kayış gibi olur çekiştir çekiştirir koparamazsınız.Ama hiç de öyle değilmiş.Baklava yufkası açabiliyorsanız boyozu yapmak hiç de zor bişey değil.Ama Baca Cafedeki ustanın yufka açışını izlemenizi gerçekten isterdim.Karın doyurmak için değildi o yurka açış başka bişeydi sanattı desem inanın abartmış olmam.Onlarca insanın içinde havada tur attırıp yufkayı bir açışı vardı kiiii yufka havada adeta dans etti.Sonra çeşit çeşit boyoz yapıldı.Ispanaklısı,patateslisi ve sadesini yapldıktan sonra en son tahinli yapıldı diğerlerinden ayırdedilebilmesi için üzerine susam serpildi.Hepsi çok leziz oldu.
Günün süprizi biz boyoz öğrenmeye gitmiştik bir de dondurma yapımını öğrendik.Evde yapabilir miyiz bilmiyorum çünkü bazı malzemeler parakende bulunmuyormuş.Ancak aramızda paylaşırsak alabiliriz.Kısmet diyelim biz şimdilik.Sakızlı ve meyveli dondurma yapımını da öğrenmiş olduk.Kısmetse malzeme bulup yaparız belki.
Atölyede tüm işler bitince salona geçip bizim için hazırlanan masalara oturup bize servis edilen boyoz,kurupasta üzerine de sakızlı dondurmamızı afiyetle yedik.Bu vesile ile arkadaşlarla buluşup sohbet imkanı da bulmuş olduk.BOYOZ

Malzemeler

1 kg Böreklik Un
520 ml Su
100 gr Sıvıyağ
25 gr Tuz

Yapılışı

Tüm malzeme ile hamur yoğrulur.15-20 dk dinlendirilir.300 gr lık bezelere ayrılır.Üzerleri yağlanır.10 dk dinlendirilir.Bezeler 30-35 cm çapında açılarak üzerine 80 gr asta yağ sürülür.2. beze de aynı büyüklükte açılarak üzerine kapatılır.Etrafı elle sıkıştırılarak Tepsiye alınıp 30 dk dinlendirilir.


Yufkanın açılacağı zemin iyice yağlanır.2. bezenin üzerine 20 gr asta yağ sürülür.Bu şekilde baklavalık yufka gibi ince açılır.Arada kalan hava kabarcığı varsa hafif delinerek hava çıkarılır.


Yufka rulo haline getirilir.Rulo yaparken de yine hava kabarcığı varsa delinerek hava çıkarılır.Rulonun üzerine zeytinyağ sürülür.20-30 dk bekletilir.


Sonra 4-5 cm büyüklüğünde rulodan parçalar kopartılır.


Avuç içinde diğer elimizin parmaklarını birleştirerek hamurun ortasına bastırılır.Bastırılan taraf tepsiye değecek şekilde dizilir.


15 dk bekletildikten sonra boyozların üzerine tekrar bastırılıp düzleştirilir.


180 derece ısıtılmış fırında 35-40 dk civarında pişirilerek çıtır çıtır servis edilir.


Afiyet Olsun ...
0 yorum:

Yorum Gönder

Fikirleriniz benim için çok kıymetli,benimle paylaşırsanız çok sevinirim :))

Related Posts with Thumbnails