19 Nisan 2013 Cuma

BAKLA YAPRAĞI SALATASI


Malzemeler

Bir Demet Bakla Yaprağı
3-4 Adet Taze Soğan
5-6 Dal Taze Nane
Tuz
Limon
Zeytinyağ

Yapılışı

Bakla yapraklarının en üstteki filiz gibi olan yaprakları toplanır.Pazarda satılmadığı için ölçü veremiyorum,göz kararı diyelim :))
Yapraklar yıkanır.Nane ve taze soğan ayıklanıp yıkanır.Salata kasesine bakla yaprakları elimizde demet haline getirilip en üst sap kısımları kesilip atılırak istenilen irilikte doğranır.Taze soğan ve nane de doğranır.Salata hazır bileee.
Tuzu eklenip elimizle salatayı hafifçe sıkıp seneştirilir.Limon ve zeytinyağ çırpılarak salatanın üzerine dökülür.
Salatamız servise hazır resimde güzel çıksın diye minik domateslerle süsledim.Bu salata zeytinle birlikte çok uyumlu oluyor.

Afiyet Olsun ...

11 yorum:

bocuruk dedi ki...

Foça da bir aile dostumun yazlığının bahçesinde her sene bakla olur. Ama ben yapraklarının kullanıldığını bilmiyordum. Elime geçirdiğimde kaçarı yok salata olacak:) Ellerine sağlık.
Sevgilerimle...

Oya Genç dedi ki...

Canım hiç bilmediğim bir salata.. Bakla yapraklarını ne yedim, ne duydum. Yarın Mordoğana gideceğim.. Komşu bahçelerden toplayıp mutlaka deneyeceğim. Ellerine sağlık.. Afiyetler olsun.. Sevgilerimle..

Cevver dedi ki...

Elvan'cım mutlaka dene :) Biz karaburunlular çok severiz bu salatayı :) Umarım seversin.Tarifi yazınca gelen bir yorumda sirkeyle çok güzel olduğunu yazmış bi arkadaşımız.Ben sirkeyi sevmediğimden nasıl olacağını bilemiyorum.Bu da aklında olsun canım.Seviyorsan sirke kullan e miiii :))))
Oya'cim kolay gelsin canım.Ama toplarken lütfen en üstteki yaprakları seç olur mu?Sana da afiyetler olsun :)))

nergis mevsimi dedi ki...

Nurdan'cığım benim sayfamda senin yayınladıkların görünmüyormuş ben de sadece facebookta yayınladığını düşünüp bloğa bakmıyordum.Baktım ki,blogda yeni yazdığın bir çok tarif var acaba neden eski tarifte kalmış,ben de anlamam ki :(
Bakla yaprağından salata hiç yemedim ama Özlemaki'nin de tariflerinde okumuştum,bulursam denenecekler arasına aldım,eline sağlık.

Cevver dedi ki...

Nergiz'cim çok anlamıyoruz ki el yordamıyla yapıyoruz bişeyler işte :))) Bundan sonra facete gördükçe gelir bakarsın arkadaşım :))) Canım bakla yaprağı satılmıyor ama kendi mahsulünü satan bi köylüden rica edersen sonraki hafta sana getiriverir.Ben bulamayınca öyle yapıyorum.Yalnız tembih et en üstteki yapraklar toplanacak.Zaten iki avucunu doldurcak kadar getirse bi harman salata olur size :))) İyi günler canım :))

LEZZETLİ SOMUNLAR dedi ki...

Bunu birkaç yıldır duyuyorum da Cevverim, o kadar alışkanlığım yok ki pazardan bakmayı unutup dönüyorum her seferinde:)) Umarım not alıp gittiğimde alır da denerim. Ellerine ssağlık arkadaşım, şifa deposu ne güzel..

Cevver dedi ki...

Serap'cım pazarda satılmıyor kii senin bahçeye iki sıra dik hem baklasını yersin hem yaprağından salata yaparsın :)) Bana da köyden ve Güzin arkadaşımdan geliyor :)))

pembe kekik dedi ki...

Seneye artık diyorum. Ellerine sağlık. Sevgiler...

Cevver dedi ki...

Evet artık körpe yaprak bulmak zor.Dediğin gibi önümüzdeki yıl yaparsın Sibel'cim :)))

LEZZETLİ SOMUNLAR dedi ki...

Şunu bir türlü yapamadım o kadar istediğim halde.. Ellerine sağlık Cevverim, hayırlı kandiller..

Cevver dedi ki...

Olsun Serap'cım bu yıl çok zor günler geçirdin.Kısmet değilmiş.Önümüzdeki yıl yaparsın sen de :) Sana da hayırlı kandiller canım :)))

Yorum Gönder

Fikirleriniz benim için çok kıymetli,benimle paylaşırsanız çok sevinirim :))

Related Posts with Thumbnails