21 Mart 2017 Salı

ZEYTİNYAĞLI ENGİNAR DOLMASI


Her evin usulü ayrıdır ben burada ananemden ve annemden öğrendiğim püf noktalarıyla tarifimi veriyorum arkadaşlar :))
Bizim mutfağımızda enginar ve bakla bu iki kardeşin beyaz pişirilmesi marifet kabul edilir :))
Bu yüzden en sade dolmadır kendisi. Sadece pirinç, taze soğan ve dereotuyla hazırlanır. Elbette tuzu biberi olmadan olmaz. Bir de egemizin zeytinyağı eşlik eder tabii.
Öncelikle enginarı nasıl seçeceğiz buna değinelim. Enginarlar sapından tutulur, baş kısmı yukarıda olacak şekilde sallanır taze olan enginar sallanır bayatlamışsa oldukça dik kalır. Sonra yapacağımız yemeğe göre enginarı seçeriz. Yemek yapacaksak yaprakları kapalı ve küçük olanları, dolma yapacaksak yaprakları dışa açık olanları ve irilerini seçeriz.
Sizler de biliyorsunuzdur ama söylemeden geçemicem enginar aslında sebze değil çiçektir :))
Soyduğumuz anda kararmaya başlar. Bunun için bir ilgi efenim bir alaka göstermeliyiz ki sormayın.
Öyle diğer sebzeler gibi yıkanmaz bebek banyosu hazırlar gibi özenle bir banyo suyu hazırlanır. Un ve limon suyu koyduğumuz kabı suyla doldururuz. Sıktığımız limonu da suyun içine bırakırız. Ayıklayınca bu limonla enginarları ovucaz aman kokmasın yok yanlış oldu kararmasın diycektim.
Tencereye koyarken de güzelce yerleştirmek gerekir. Dolması da olsa yemeği de olsa öyle gelişigüzel tencere girmez kendileri.
Gelelim pişirme suyuna yine un ve limon suyunu yemeğe koyacağımız kadar suyla açıp hazırlıyoruz.
Tarifte de anlattığım gibi yemeğin üzeri marul yapraklarıyla kapatılır ki havayla teması keselim. Yemeğimiz bembeyaz olsun :))
Enginarın yanına bizde marul salatası yakıştırılır. Salatayı yaparken attığımız yaprakları yıkayıp enginarların üzerini örtmek için kullanabiliriz. Yemeğı servis edeceğimiz zaman bu marul yaprakları atılıyor zaten. Yok ben marul salatası yapmıcam, evde hiç kalmamış diyorsanız öyleyse pişirme kağıdıyla kapatıverin enginarınızı siz de canııııııım :)))

Malzemeler
3 Adet Enginar (İri Olanlardan)
3 Kahve Fincanı Pirinç
5-6 Adet Taze Soğan (Küçük Parmağımız Kalınlığında)
Yarım Demet Dereotu
2 Kahve Fincanı Zeytinyağı
Tuz-Karabiber
Yıkama Suyu
1 Yemek Kaşığı Un
Yarım Limon Suyu
Enginarları Örtecek Kadar Su
Pişirme Suyu
1 Silme Yemek Kaşığı Un
Yarım Limon Suyu
2-3 Su Bardağı Su
1 Silme Tatlı Kaşığı Şeker
Tuz
Üzerini örtmek için marul yaprağı 
Yapılışı
  • Dolma yapmak için iri olan enginarlar seçilir.
  • Derin bir kaba yıkama suyu malzemeleri konup karıştırılır. Sıktığımız limon kabuğu da suya bırakılır.
  • Dış yaprakları en az 3-4 sıra dışa yatırarak koparılır. En dışta kalan kabukların uç kısmını da kesecek şekilde üst kısım bıçakla kesilir. Kestiğimiz kısım kesme tahtasına veya avuç içine vurulur ki yapraklar aralansın ve aralara dolma içini koymak için yer açılsın. Tam orta kısımdaki yapraklar da koparılıp içindeki tüylü kısım açılır. Tüylü kısımlar bir kaşık yardımı ile kazınıp temizlenir. Önceden hazırladığımız yıkama suyunun içindeki limonla enginarların ortasındaki boşluk ovulur.
  • Ayıklanan enginarlar yıkama suyumuzun içine baş aşağı konur. Sap kısımları da derince soyulup 4-5 santim uzunlukta kesilip enginarların yanına bırakılır.
  • Taze soğan ve dereotu ince ince doğranıp yıkanmış süzülmüş pirinçlere ilave edilir. En son zeytinyağı, tuz ve karabiber ilave edip karıştırılır.
  • Suyu süzdürülen enginarların önce ortasındaki boşluğa dolma harcı konur. Daha sonra yaprak aralarına biraz biraz dolma harcı konup dolma tenceresine alınır. Doldurduğumuz enginarların aralarına ayıkladığımız ve kestiğimiz enginar sapları serpiştirilir.
  • Zeytinyağı dolmaların üzerine gezdirilir.
  • Pişirme suyu malzemeleri bir kapta çırpılıp dolmaların üzerine gezdirilir. Tenceredeki su seviyesi yaklaşık olarak enginarların yarısı kadar olmalıdır.
  • En son enginarların havayla temasını kesmek için yıkanmış marul yaprakları ile enginarlar örtülür ki kararmasınlar. Bunun için marulun salata yaparken attığımız en dış yaprakları kullanılır. Yemeğimiz pişince bu yapraklar atılacak çünkü. Marul enginarların kararmasını önlerken aynı zamanda mis gibi kokusunu bırakıyor ve enginara çok yakışıyor.
  • Bu mis gibi lezzet tabağımıza gelince en dış yapraklardan başlayıp dolmasıyla birlikte yapraklar dişimizle sıyıra sıyıra yenir. En son yumuşacık orta kısım afiyetle yenir. Haaaaa unutmadan tam da bitirince hatırım için bir bardak su içmeyi ihmal etmeyin. Enginarın üzerine su içince ağzınızdaki hoş tadı hissedin isterim :))

Afiyet Olsun …

0 yorum:

Yorum Gönder

Fikirleriniz benim için çok kıymetli,benimle paylaşırsanız çok sevinirim :))

Related Posts with Thumbnails