30 Nisan 2017 Pazar

ENGİNAR YAPRAĞI SALATASI

Mevsiminde portakal suyu, limon suyu, koruk suyunu buz poşetlerine koyup donduruyorum. Koruk suyu ve portakal suyunu salata veya yemeklere katıyorum. Limon suyunu neden saklayalım ki diye sorabilirsiniz. Onu da bazen almayı unutuyorum bazen bozulmuş oluyor. Böyle zamanlarda çok kullanışlı oluyor. Durum acilse ben mari imdadıma yetişiyor.
Malzemeler
1 Demet Enginar Yaprağı
2-3 Diş Sarımsak
Limon
Yağ
Tuz
Yapılışı
  • Yapraklar taze fasulye ayıklar gibi kılçıkları temizlenerek ayıklanır. Her yönünden çepeçevre kılçıkları ayıklamak çok önemli yoksa yerken pek de zevkli olmayacaktır. Hatta piştikten sonra bile kontrol edilmeli kalan kılçık varsa diye.
  • Ayıkladığımız dalları 2 veya 3’e bölüp haşlıyoruz. Aslında 5-6 santim uzunluklarda keserek de haşlayabiliriz. Ama haşladıktan sonra da kılçıkları kontrol edebilmek için böyle yapıyorum. Siz nasıl arzu ederseniz yapın arkadaşlar. 
  • Haşlanan dallarımızı kevgirle süzüp servis tabağına alıyoruz.
  • Küçük bir kasede tuzla sarımsakları eziyoruz. Üzerine limon suyu ve zeytinyağımızı da ekleyip çırpıyoruz. Ben portakalı sıkıp suyunu buz torbalarıyla donduruyorum. Salata sosuna 1 küp katıyorum. Tabi erimiş olması için buna önceden karar vermek gerekiyor ya da ben mari usulü eritiyoruz. Mikrodalga kullanmaktan mümkün olduğunca kaçınıyorum.
  • Salatamızın üzerine sosunu gezdirip servis ediyoruz.
  • Yanında taze soğan ve zeytin çok yakışıyor.

Afiyet Olsun …

0 yorum:

Yorum Gönder

Fikirleriniz benim için çok kıymetli,benimle paylaşırsanız çok sevinirim :))

Related Posts with Thumbnails