1 Mayıs 2017 Pazartesi

HAM İNCİR REÇELİ

Malzemeler
500 gr Ham İncir
500 gr Şeker
2 Su Bardağı Su
4-5 Adet Karanfil
1 -2 Tane Sakız veya 1 Çay Kaşığı Sakız aromalı Vanilya
1 Çay Kaşığı Tereyağı
Limon Suyu veya 1 Çay Kaşığı Limon Tuzu
Yapılışı
  • İncirler yıkanıp süzülmesi için süzgüye alınır. Biraz zahmetli bir iş ayıklamakla uğraşmak istemiyor veya aroması daha yoğun olsun istiyorsanız kabuklu da pişirebilirsiniz. O zaman kürdan ile birkaç delik açmakta fayda var hem haşlarken acısı çıksın hem de şerbete attığımızda tadı içine çeksin diye.
  • İncirler ve oda ısısındaki suyu tencereye alıp 5 dakika kaynatılır. Süzgüye aktarılan incirlerin üzerine soğuk su konur. Birkaç dakika sonra avuç içinde hafifçe sıkarak tekrar tencereye alınır. Sıktığımız zaman biraz buruşuk olacaktır ama tekrar suya girince suyu içine çekip dolgunlaşacaktır Yeter ki sıkarken yumuşayan incirleri parçalamayın. Ben bu işlemi 3 kez yaptım. Ama siz her kaynatmadan sonra tadına bakıp istediğiniz tadı yakaladığınızda kaynatma işlemine son verebilirsiniz.
  • Ben reçellerin şerbet kısmını pek sevmem onun için karanfil, 1 kuruş büyüklüğünde sakız, yarım kilo şeker ve 2 bardak suyla şerbetimi hazırladım. Şerbet kaynamaya başlayınca sakız erimeye başlıyor. Bu aşamada sakızı alıp attım. Çünkü iyice dövülse bile sakız illa dişe yapışıyor. Ben hafif kokusu kalsın istedim reçelimde onun için böyle yaptım.  
  • Bu şerbet incirlerle aynı hizada olacak kadar oldu. Sizler tereyağlı ekmeğinizin üzerine şerbet kısmını sürüp yemeyi tercih edenlerdenseniz 1 kilo şekere 4 bardak suyla şerbet hazırlayabilirsiniz veya 750 gram şekere 3 bardak suyla da şerbet hazırlayabilirsiniz. Bu arada 1 kilogram şeker 200 ml’lik bardakla 6 bardaktır. Hesabınızı buna göre yapabilirsiniz.
  • Şerbet kaynayınca incirleri yine hafif hafif sıkarak şerbetin içine alıyoruz. Tereyağını ekleyip 5 dakika kaynatıyoruz.
  • Limon suyu veya limon tuzu koyup bir taşım daha kaynatıp ocağı söndürüyoruz. Ben 1 çay kaşığı limon tuzu ve 1 aspirini dövüp koydum. Tüm reçellerimi böyle hazırlıyorum. Aspirin reçelin hem şekerlenmesini hem de bozulmasını önlüyor. Tabi ailenizde aspirin kullanması sakıncalı bireyler varsa hiç tavsiye etmem.
  • Tencerede soğumaya bıraktığımız reçelimiz iyice soğuduktan sonra kavanoza alınıp ilk kahvaltı sofrasına gelene dek bekletilir.

Afiyet Olsun …

0 yorum:

Yorum Gönder

Fikirleriniz benim için çok kıymetli,benimle paylaşırsanız çok sevinirim :))

Related Posts with Thumbnails