9 Haziran 2017 Cuma

ASMA YAPRAĞINDA ENGİNAR KALBİ DOLMASI

Enginar ve asma yaprağının kokusu, lezzeti birbirine çok yakışıyor. Bu sebepten dolayı elinizden geldiği kadar birlikte pişirmeye çalışın. Sarma yaptığınız zaman tencerenin altına enginar yapraklarını dizebilirsiniz. Enginarı pişirirken bu tarifteki gibi asma yaprağı kullanabilir. Asma yapraklarının bazıları çok büyük, kart olabiliyor. Bunları atmayıp enginar yemeği pişirirken kararmaması için yemeğin üstüne sıralayıp havayla temasını keserken lezzetine lezzet katabilirsiniz. Ben enginar yemeği yaparken mutlaka üzerini örtüp havayla temasını keserim. Böylelikle daha beyaz kalmasını sağlarım. Elimde yaprak yoksa marul yapraklarının atacağımız üst sıralarındaki olabilir. Hiçbir sebze bulamazsam pişirme kağıdı kullanırım. Bu da burada bir püf noktası olsun.
Malzemeler
4 Adet Enginar Kalbi
¼ Adet Limon Suyu
1 Tatlı Kaşığı Un
10-15 Adet Asma Yaprağı
5 Yemek Kaşığı Pirinç
4-5 Dal Taze Soğan
5-6 Dal Dereotu
Tuz-Karabiber
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
Yapılışı
  • Dörtte bir adet limonun suyu ve unu suya karıştırıp enginarları bu suda 2-3 dakika kaynatıyoruz. Amacımız pişirmek değil sadece şöyle bir şoklamak.
  • Asma yapraklarını da ayrı yerde, arkalı önlü rengi dönünceye dek haşlıyoruz.
  • Bu arada içimizi hazırlıyoruz. Pirincimizi yıkayıp çukur bir kaba alıyoruz. Üzerine taze soğan ve dereotunu doğruyoruz. Tuz, karabiber, yarım tatlı kaşığı limon suyu, 2 yemek kaşığı yağ ekleyip karıştırıyoruz. Arzu ederseniz yarım tatlı kaşığı şeker de koyabilirsiniz.
  • Düz bir tabağa ya da kesme tahtasına yaprakların büyüklüğüne göre 2 veya 3 tanesini damarlı yüzey yukarı bakacak ve dal kısmı ortaya gelecek şekilde seriyoruz. Enginarı çukur kısmı yukarı bakacak şekilde yaprakların ortasına koyuyoruz. İç harcımızın dörtte birini enginarın üzerine koyuyoruz. Asma yapraklarının kenarda kalan kısımlarını enginarın üzerine sarıp tenceremize diziyoruz. Tencereye dizerken enginarlı kısımların alta gelecek şekilde olmasına dikkat ediyoruz. Tencerenin dibine kalan yaprakları sererek herhangi bir yemeğin dibinin tutmasına karşı önlem almış oluruz.
  • Enginarlarımızın yarısına gelecek kadar su ilave ediyoruz. Ayrıca azıcık tuz, 1 tatlı kaşığı limon suyu, kalan 2 yemek kaşığı zeytinyağımızı da ilave edip kaynatıyoruz. Yemeğimiz kaynayınca kısık ateşe alıp pişmeye bırakıyoruz.  
  • Çatalı enginarlı kısma yan kısımdan batırarak pişip pişmediğini kontrol edebiliriz. Pişince yemeğimizin altını söndürüp biraz dinlenmeye bırakıyoruz.
  • İlk sıcaklığı geçip biraz dinlendirdiğimiz yemeğimizi azıcık suyundan da ilave ederek servis ediyoruz.

Afiyet Olsun …

0 yorum:

Yorum Gönder

Fikirleriniz benim için çok kıymetli,benimle paylaşırsanız çok sevinirim :))

Related Posts with Thumbnails