20 Temmuz 2017 Perşembe

DENİZ BÖRÜLCESİ SALATASI


Deniz börülcesi kendinden tuzludur. Bunun için ne pişirirken ne de serviste tuz kullanmıyoruz. Bir de ayıklamasından kısaca bahsedeyim. Deniz börülcelerinin içinde odunsu bir kısım vardır. İyice haşlanmadan bu kısmı temizleyemiyoruz. Kaynarken ayıklanıyor mu kontrol edip ayıklanacak kadar pişmişse ocaktan alıyoruz.

Malzemeler
2 Demet Deniz Börülcesi
2-3 Diş Sarımsak
1 Yemek Kaşığı Nar Ekşisi
Çeyrek Limon Suyu
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
Üzerini Süslemek İçin
Ceviz
Ekmek Kırıntısı

Yapılışı
  • Deniz börülcelerimizi bol suda bekleterek yıkıyoruz. Son suyuna biraz sirke koyup bekletiyoruz.
  • Kaynamış suya ekleyip yaklaşık yarım saat kaynatıyoruz. İçinden bir tanesini alıp içindeki odunsu kısımdan ayrılıyor mu diye kontrol ediyoruz. Ayrılıyorsa pişmiştir yok henüz ayıklanmıyorsa biraz daha pişirmeye devam ediyoruz.
  • Pişen deniz börülcelerinin suyunu süzüp ılınması için kenarda bekletiyoruz.
  • Elimizin dayanacağı ılıklığa gelince teker teker bir elimizle sapından tutup diğer elimizle içindeki odunsu kısımdan sıyırıyoruz.
  • Ayıkladığımız börülceleri bir kapta biriktiriyoruz. Üzerine dövülmüş sarımsakları, nar ekşisi, limon suyu ve zeytinyağını döküp harmanlıyoruz.
  • Servis tabağına aldığımız salatamızın üzerine ekmek kırıntılarını serpiyoruz. Ekmek kırıntıları bir süre sonra salatanın ekşisini ve yağını içine çekerek salataya tarator lezzeti katıyor. En son elimizle kırıkladığımız cevizle süsleyip servis ediyoruz.

Afiyet Olsun…


0 yorum:

Yorum Gönder

Fikirleriniz benim için çok kıymetli,benimle paylaşırsanız çok sevinirim :))

Related Posts with Thumbnails