24 Temmuz 2017 Pazartesi

YOĞURTLU KIZARTMA

Malzemeler
2 Adet Patates
1 Adet Patlıcan
1 Adet Kabak
1 Adet Kapya Biber
2 Adet Yeşil Biber
Sıvıyağ
Tuz
1 Kase Yoğurt
2 Diş Sarımsak

Yapılışı
  • Yemeği yapmadan 1-2 saat önce patatesleri rendenin iri tarafıyla rendeleyip bolca suyun içerisine alıyoruz. Birkaç kez suyu değiştirip patatesleri tüm nişastasını arındırıyoruz. Sondan bir önceki suya biraz sirke koyarak bekletiyorum ve kokusu kalamsın diye de son bir kez daha suya koyuyorum. Sonrasında suyunu süzüp birkaç kat kağıt havlunun içine alıp yine süzgüde bekletiyoruz.
  • Patlıcanı alacalı soyuyoruz, kabağın kabuğunu kazıyoruz, biberlerin çekirdeklerini çıkarıyoruz. Tüm sebzeleri istediğimiz şekilde doğruyoruz.
  • Yağımızı derin bir tencereye alıp patatesleri kızartıp başka bir kasede bekletiyoruz. Ardından sırasıyla patlıcanı, kabağı, yeşil biberleri ve son olarak da kapya biberleri kızartıp servis tabağına alıyoruz. Evde kalmadığı için ben havuç kullanamadım eğer ki siz kullanmak isterseniz havucun kabuğunu sıyırıp dilimleyin ve kabaktan sonra kızartın lütfen.
  • Çukur bir kasede sarımsakları tuzla ezip üzerine yoğurdu koyuyoruz. Güzelce çırptıktan sonra kızarttığımız sebzelerin üzerine gezdiriyoruz.
  • Yoğurdun üzerine saman patateslerimizi koyup servis ediyoruz.

Afiyet Olsun…

0 yorum:

Yorum Gönder

Fikirleriniz benim için çok kıymetli,benimle paylaşırsanız çok sevinirim :))

Related Posts with Thumbnails