14 Mart 2007 Çarşamba

ÇİÇEK KURABİYE
Önce pasta şimdi de çiçek adetlerimizi bozmak olmaz değil mi?Kendimi daha misafir gibi hissediyorum.Ama misafirlik üç günden fazla sürmezmiş.Ben de kendimi alıştırmaya çalışıyorum.
Malzemeler
250 Gr Mısır Nişastası
1/2 Su Bardağı Un
1/2 Su Bardağı Pudra Şekeri
125 Gr Margarin
1 Adet Yumurta
1 Paket Kabartma Tozu
1 Paket Vanilya
Kakao
Yapılışı
Kakao haricindeki tüm malzemelerle hamur yoğrulur.Hamurdan bir avuç kadarı ayrılır.Ayrılan hamura 2-3 tatlı kaşığı kadar kakao eklenir,yoğrulur.
Tepsiye pişirme kağıdı serilir.Kurabiyeler tepsi üzerinde şekillendirilir.Beyaz olan hamurdan iri fındık büyüklüğünde parçalar koparılır.Önce top şekli verilir.Sonra köfte gibi yuvarlanır.Sekiz adedi yıldız şeklinde yanyana dizilir.Kakaolu hamurdan da yine iri fındık büyüklüğünde toplar yapılır.Hafifçe bastırarak yaprakların ortasına yerleştirilir.
200 dereceye ayarlanan fırına verilir.Üzeri kızarmadan fırından alınır.Benimkiler azıcık kızardılar ama idare eder yine de.
Bu kurabiyeler çok kırılgan oluyor.Servis tabağına alırken narin davranmak gerekiyor.Mümkünse servis tabağına tek sıra koymakta fayda var.Üst üste koyunca birkaçı kırılıyor.Ama görenler şekline bayıldı.Ufak bir değişiklik ama hoş oldu.
Afiyet Olsun...

0 yorum:

Yorum Gönder

Fikirleriniz benim için çok kıymetli,benimle paylaşırsanız çok sevinirim :))

Related Posts with Thumbnails