18 Mayıs 2018 Cuma

İÇ BAKLALI ENGİNAR KALBİ

Malzemeler
3-4 Adet Enginar Kalbi
Yarım kg Baklanın İçi
1 Demet Taze Soğan
Yarım Demet Dereotu
4-5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 limonun Suyu
2 Silme Yemek Kaşığı Un
Tuz
2 Tatlı Kaşığı Şeker
Marul Yaprakları
Yapılışı
  • Büyük bir kaba su, un ve limon suyu koyup unlar topak kalmayacak şekilde karıştırılır. Ayıkladığımız enginar kalbini kararmaması için bu suda yıkayacağız. Enginarların yapraklarının hepsini ayıklayıp iç kısımdaki çiçekli kısmını sıyırarak temizliyoruz. Hazırladığımız unlu limonlu suya bırakıyoruz.
  • Tencereye yine aynı şekilde 1 yemek kaşığı un yarım limon suyu, tuz, şeker ve 2-3 yemek kaşığı zeytinyağı eklediğimiz suyu kaynamaya bırakıyoruz. Su kaynayınca ayıklayıp unlu limonlu suda beklettiğimiz enginarları kaynayan suya alıyoruz. Hafif diri kalacak şekilde kaynatıyoruz.
  • Hem enginarı hem baklayı pişireceğimiz su aynı şekilde hazırlanıyor. Bu sebeple pişirmede kullandığımız suyu büyükçe bir kapta hazırlayıp enginarla baklaya pay edebiliriz ya da her kullanacağımız bu pişirme suyunu ayrı ayrı da hazırlayabiliriz. 
  • İç baklaların iç kabuklarını da ayıklıyoruz. Küçük bir tencerede taze soğanları zeytinyağında kısa bir süre soteliyoruz. Ardından iç baklaları da alıp sotelemeye devam ediyoruz. Üzerine yine unlu limonlu su ekleyerek pişmeye bırakıyoruz. Hafif diri kalacak şekilde pişiriyoruz. 
  • Son olarak sığ ve geniş bir tencereye enginar kalplerini diziyoruz. Üstelerine iç baklaları pay ediyoruz. Bu aşamada arzu ederseniz yemeğin üzerini marul yapraklarıyla kaplayabilirsiniz. Marul yaprakları hem yemeğin havayla temasını kesip kararmayı önler hem de kokusunu yemeğe verir ki marulun kokusu enginarlı yemeklere pek bi yakışır. Pişirme sularını da üzerlerine gezdiriyoruz. Bir taşım daha kaynatıp ocağı söndürüyoruz. 
  • Ilındıktan sonra yemeğimizin üzerine dereotu serperek yemeğimiz soğuyunca servis ediyoruz.

Afiyet Olsun…

0 yorum:

Yorum Gönder

Fikirleriniz benim için çok kıymetli,benimle paylaşırsanız çok sevinirim :))

Related Posts with Thumbnails