4 Mayıs 2018 Cuma

GELİNCİK ŞERBETİ

Malzemeler
Şerbetin Özütü İçin
3-4 Komposto Kasesi Kadar Gelincik Yaprağı 
1 Su Bardağı Şeker
1 Çay Kaşığı Limon Tuzu
1 Adet Limon Kabuğunun Rendesi
2 Adet Limonun Suyu
3 Adet Karanfil
1 Çay Kaşığı Zencefil Rendesi (Konmasa da olur)
Şerbeti İçin
1 kg Şeker
2 Buçuk Su Bardağı Su
1-2 Yemek Kaşığı Limon Suyu
Yarım Çay Kaşığı Sakızlı Vanilya
Servis İçin
Kişi Sayısına Göre Çam Fıstığı
Yapılışı
  • Gelincik çiçeklerinin yaprakları dalından ayrılır. Küçük bir makas yardımıyla yaprakların siyah kısımları kesilir. Bazıları siyah kısımlarıyla birlikte yapıyor, sizler hangi yöntemi isterseniz uygulayabilirsiniz. Ayıklanan yapraklar bir süzgüde birkaç kez yıkanır. Son suyuna arzu ederseniz sirke ilave ederek yıkayabilirsiniz. Ben sebze kurutucusuna kağıt havluyla birlikte koyarak gelincik yapraklarını kuruttum ardından kağıt havlu serili tepside bir süre bekletip özütü öyle hazırladım.
  • Litrelik kavanozun dibine şekeri ve karanfili koyduktan sonra çiçeklerin bir kısmını kavanoza aldım üzerine limon tuzu, rendelenmiş limon kabuklarının bir kısmını koyup tekrar gelincik yaprağı şeklinde kavanoza koydum. Son olarak limon suyunu ve 2 su bardağı içme suyunu ekleyerek kavanozun kapağını kapattım.
  • Kavanozu çalkalayarak içindeki malzemelerin birbirine güzelce karışmasını sağladım.
  • Ben kullanacağımdan 10 gün önce bu şerbeti hazırladığım için gelincik yapraklarının renginin suya geçmesinin yavaş yavaş olmasını istediğimden kavanozumu bu haliyle buzdolabına kaldırdım. 
  • Sonrasında 1 kilo şeker ve yarım litre suyu kaynatıp şerbet yaptım içine limon suyu ve azıcık sakızlı vanilya ekleyerek ocağı kapattım. Şerbet tamamen soğuyana dek beklettim. Sizler arzu ederseniz şekeri karıştırarak hiç kaynatmadan da eritip şurubu elde edebilirsiniz. Ben biraz canı tezlik yapıp kaynatıverdim. Ama kulağımda çiçekli şerbetler asla kaynatılmaz diye bi bilgi kalmış bu yüzden kaynattığım şurubu iyice soğuyana dek beklettim. Belki de çiçeğin o güzel kokusu kaçar diye korktum.
  • Kavanozda bekletmiş olduğum şerbet özütünü süzgüden geçirerek tamamen soğumuş şerbetime ekleyip güzelce karıştırdım. Süzgüde kalan çiçek yaprakları o güzelim kırmızı rengini şerbete vermiş kendileri beyaz kalmışlardı. İyice bastırıp içlerindeki tüm lezzeti tencereye aktardım.
  • Güzelce karıştırdıktan sonra şerbetimi şişelere alıp buzdolabına kaldırdım.
  • Çam fıstıklarını en küçük ocakta sürekli karıştırarak kavurdum. Servis sırasında buz gibi şerbeti minicik bardaklara alıp üzerine kavrulmuş fıstık ekleyerek kahvenin yanında servis ettim.

Afiyet Olsun…


0 yorum:

Yorum Gönder

Fikirleriniz benim için çok kıymetli,benimle paylaşırsanız çok sevinirim :))

Related Posts with Thumbnails