31 Ekim 2017 Salı

TUZLU AŞURE

Bu çorbanın üzerine pul biber yakıp dökerek lezzetlendiriyoruz. Bazıları yağda nane yakarak çorbaya ekliyorlar. Eşim biberli sevdiği için bizim evde biberli yağla yapıyoruz. Benim fikrim hem biber hem nane ile yağı hazırlamak daha lezzetli olacağı yönünde.
Malzemeler
6-7 Kepçe Haşlanmış Aşurelik (Buğday, Nohut, Fasulye, Pirinç, Kuru Bakla)
2-3 Su Bardağı Süt
1-2 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Yemek Kaşığı Sıvıyağ
1 Tatlı Kaşığı Pul Biber
Tuz
Yapılışı
  • Aşure yaparken henüz meyveleri eklemeden önce 6-7 kepçe kadar malzemeden ayırıyoruz. Daha sonra çorbasını yapıyoruz. Aynı gün ya da ertesi gün yapacaksak buzdolabında saklıyoruz. Uzun süre sonra yapacaksak buzlukta saklıyoruz.
  • Çorbayı yapacağımız zaman ayırdığımız malzemeyi tencereye koyup yüzeye çıkacak kadar su ilave ediyoruz. Evde et suyu varsa su yerine ekleyebiliriz. Önceden pişmiş olduğundan bir taşım kaynatıyoruz. Kıvamına dikkat ederek sütü ekliyoruz.
  • Tekrar kaynayıncaya kadar küçük bir tavada tereyağını eritip kokusu güzelleşinceye dek yakıyoruz. Bu sırada yağın ısısı çok olduğundan pul biberi anında yakmaması için ısıyı düşürmek için sıvıyağ ekleyip hemen pul biberi yağa ekliyoruz. Yağın rengi kırmızı olana dek ısıtmaya devam ediyoruz.
  • Hazırladığımız biberli yağı kaynamakta olan çorbaya döküp çorbanın tuzunu ayarlıyoruz.
  • İlk sıcaklığı çıktıktan sonra sıcak sıcak servis ediyoruz.

Afiyet Olsun…

0 yorum:

Yorum Gönder

Fikirleriniz benim için çok kıymetli,benimle paylaşırsanız çok sevinirim :))

Related Posts with Thumbnails