21 Mart 2018 Çarşamba

ZEYTİNYAĞLI ENGİNAR-BAKLA YEMEĞİ

Malzemeler
500 gr Taze Bakla
3 Adet Enginar
1 Demet Taze Soğan
1 Çay Bardağı Zeytinyağı
Yarım Demet Dereotu
Birkaç Yaprak Marul
Tuz
1 Yemek Kaşığı Un
Yarım Limonun Suyu
1 Tatlı Kaşığı Şeker
Ayıklanan Sebzelerin Bekletileceği Suyun Hazırlanışı
1 Tepeleme Yemek Kaşığı Un
Yarım Limon
Sebzeleri Örtecek Kadar Su
Yapılışı
  • Önce ayıkladığımız sebzeleri içinde bekleteceğimiz limonlu ve unlu suyu hazırlıyoruz. Ben unu kaba alıp çeşmeden tazyikli suyu üzerine az miktar akıtıyorum elimle de karıştırıp unun topaklanmadan suya karışmasını sağlıyorum, ardından limon suyu ve gerekli miktar suyu ekleyip hazırlıyorum.
  • Enginarları ve saplarını ayıklayıp hazırladığımız suya bırakıyoruz. Ardından baklaları da ayıklayıp aynı suya bırakıyoruz.
  • Taze soğanlarımızı ayıklayıp yıkıyoruz. Sebzelerin sığacağı bir tencereye taze soğanları doğruyoruz. Üzerine baklaları güneş ışığı gibi diziyoruz. Ortadaki boşluğa enginar saplarını diziyoruz. Baklaların üzerine dörde bölünmüş enginarları sap kısmı tencerenin orta kısmına gelecek şekilde yine güneş gibi diziyoruz.
  • Zeytinyağını sebzelerin üzerine örtüp tencerenin kapağını kapayarak sebzeler sararıncaya dek kavuruyoruz. Ama asla karıştırmıyoruz.
  • Sebzelerimiz sararınca yarım litre suya limon ve unu ekleyip karıştırıyoruz. Un topak kalmamalı yine anlattığım gibi yapabilirsiniz. Yemeğimize tuzunu, şekerini ve hazırladığımız limonlu, unlu suyu ekliyoruz.
  • Son bir dokunuş kaldı yemeğimizin kararmaması için havayla temasını kesmek istiyoruz. Bu nedenle marul yapraklarıyla örtüyoruz. Sonradan atacağımız için marulun en üst salataya doğramadığımız yaprakları kullanıyoruz.
  • Yemeği hiç karıştırmadan pişiriyoruz. 30-40 dakika sonra pişti mi diye kontrol edip piştiyse ocağı söndürüyoruz.
  • Dereotunu ayıklayıp yıkıyoruz. Bu arada ilk sıcaklığı çıkan yemeğimizin üzerindeki marul yapraklarını çıkarıp atıyoruz. Hazırladığımız dereotunu üzerine doğrayıp tencerenin kapağını kapatarak yemeği dinlenmeye bırakıyoruz.

Afiyet Olsun…

0 yorum:

Yorum Gönder

Fikirleriniz benim için çok kıymetli,benimle paylaşırsanız çok sevinirim :))

Related Posts with Thumbnails